סמל יהושע לוי
פלוגת מפקדה גדוד 264
יהושע, בן וידה ז"ל ושמואל יבדל"א, נולד בשנת תש"ט (1949) בתורכיה. את שנות הלימודים הראשונות עשה בבית-ספר יסודי בעיר הולדתו בתורכיה. בשנת 1961, בהיותו כבן שתיים-עשרה, עלה עם משפחתו ארצה. בארץ השלים את לימודיו בבית-ספר יסודי ביפו. קשים היו חיי המשפחה בתחילת דרכה בישראל. עדיין לא הספיקו בניה להתאקלם בארץ ולהתערות בחיי תושביה וכבר היכה בהם אסון כבד. בשנת 1963, פחות משנתיים לאחר הגיעם ארצה, נפטרה אם המשפחה, לאחר מאבק קשה וממושך במחלה שקיננה בגופה במשך מספר שנים. האב, שנותר אלמן, ניסה למלא את תפקיד האם החסרה, נוסף על נסיונותיו להתבסס במקום עבודתו החדש. מאבקיו לפרנסת המשפחה לא הותירו לו זמן פנוי להקדיש לילדיו. יהושע ואחותו, קורין, גדלו בגפם ולמדו לסמוך איש על רעותו. באותן שנים התהדקו מאוד הקשרים בין השניים וחוזקו ברגשות עמוקים וקבועים, שעצבו את מערכת היחסים המיוחדת, אשר נרקמה ביניהם בשנים הבאות. בשנת 1966, כשלוש שנים לאחר פטירת האם. נשא האב אישה בשנית. הגברת סיניורה נאום. אשר נישאה לו, הביאה אתה שני ילדים מנישואיה הקודמים וכן בת נשואה. המשפחה התרחבה בבת אחת ומנתה עתה שש נפשות. למרות שעול הפרנסה גדל בבת אחת, חש אביו של יהושע הקלה גדולה בראותו את משפחתו שלמה, מלוכדת ועליזה. הילדים למדו במהרה לחיות זה עם זה ולאהוב איש את רעהו. הם הרבו לשתף זה את זה במשחקיהם ובחוויות שעברו עליהם, וחשו עצמם כבנים לאותה משפחה לכל דבר. עם זאת, למרות התקדמותו של האב בעבודתו, קשתה עליו מאוד פרנסתה של המשפחה הגדולה. לא פעם הספיקה המשכורת בקושי לכיסוי ההוצאות השוטפות. לכן נאלץ יהושע לצאת לעבודה בתום לימודיו בבית-הספר היסודי, כדי לעזור לאביו בכלכלת הבית. יהושע נתגלה אז כבן מסור ואוהב, את כל שכרו היה נותן לאביו ופעמים רבות אף לא ראה להותיר לעצמו דמי-כיס. באורח חיים זה התמיד עד למועד גיוסו.
יהושע גויס לצה"ל במחצית אוגוסט 1967 והוצב לחיל התותחנים. לאחר שסיים בהצלחה את הטירונות נשלח לקורס נהגי זחל"מים. בתום הקורס הוצב לאחת מיחידות השדה של החיל. יהושע היה חייל ממושמע ונאמן וחבר טוב. הוא היה אהוב על חבריו לנשק ומפקדיו העריכו וכבדו אותו. במשך כל תקופת שירותו מילא את חובותיו באמונה ובהקרבה. הוא לא התלונן על תנאי השירות הקשים בשדה והיה גאה ביחידתו ובצה"ל. בתום שירותו הסדיר השתחרר וחזר לעבודתו. לאחר תקופה קצרה נשא לאישה את יפה לבית לוי. לאחר כשנה נולדה בתם הראשונה - חיה.
במלחמת יום הכיפורים השתתף יהושע בקרבות הבלימה בסיני, ואחר-כך לחם בקרבות הפריצה אל הגדה המערבית של תעלת סואץ. ביום כ"ה בתשרי תשל"ד (21.10.1973), נפגע הזחל"ם שלו בפגיעה ישירה בקרב והוא נהרג. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בקרית-שאול. השאיר אחריו אישה ובת, אב, שלוש אחיות ואח. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל

עבור לתוכן העמוד