גיוס, התארגנות ותנועה לחזית - 6.10 - 7.10

החטיבה היתה עדין בתהליך הקמה עם פרוץ המלחמה, ולכן הימ"ח שלה בשדה תימן כלל רק 22 טנקים, שהיו חלק מהכלים המיועדים לגדוד אחד (גדוד 2 - 599) ולמפקדת החטיבה, וכן רק חלק מכלי הרק"מ והרכב, והציוד הקרבי, שנועד ליחידות החטיבה. ע"פ הפקודות לשעת חירום, החטיבה היתה אמורה לקבל את יתרת הכלים והציוד שלה מיחידות שונות כמו בית הספר לשריון בג'וליס, קורס מפקדי טנקים בשבטה, בה"ד 20 של חיל החימוש בצריפין, ועוד. 

האימון האחרון בו השתתפה החטיבה לפני המלחמה היה בספטמבר 1973, במסגרת תרגיל שלדי אוגדתי מרמת מ"מ ומעלה בשטחי מתקן 500 (לימים באלי"ש – מל"י) בצאלים.   

ביום ו' ה-5 לאוקטובר, ערב יום הכיפורים, התקיים במכללה לפיקוד ומטה של צה"ל תידרוך של עוזר ראש אמ"ן למחקר, תא"ל אריה שלו, בנושא היערכות הכוחות הסוריים והמצריים בגבולות. למרות המידע המפורט שנמסר על פריסת כוחות האויב, הנימה המסיימת בדבריו של עוזר ראש אמ"ן היתה -  קיימת סבירות נמוכה למלחמה. אחד המדריכים בקורס, אל"מ חיים ארז, מפקד החטיבה במינוי חירום, הסיק מהנתונים שהוצגו בהרצאה מסקנה הפוכה. הוא יצא מן התידרוך והורה לקצין האג"מ בחטיבה להודיע לכל קציני החטיבה מרמת מ"פ ומעלה להישאר בבתיהם או להיות זמינים לקריאה במהלך יום הכיפורים, בכוננות לגיוס חירום.  

עם הגיע הפקודה לגיוס המילואים בבוקר ה-6 לאוקטובר 1973, הופעלה מערכת גיוס החירום, וחיילי המילואים של החטיבה נקראו מבתיהם ומבתי הכנסת. השעות הראשונות של הגיוס עברו על מפקדי וחיילי החטיבה במאמץ קדחתני לארגן מבסיסים שונים במרחבי פיקוד הדרום, טנקים, זחלמי"ם וכלי רכב, נשק, ציוד לחימה ותחמושת, ציוד קשר וזיווד. גדוד 2, בפיקודו של רס"ן עמי מורג, התגייס והצטייד בימ"ח בשדה תימן ע"ג 22 טנקים שנמצאו שם (כולל טנקי מפקדת החטיבה), וקיבל 6 טנקים נוספים מקו ייצור הטנקים במש"א (מרכז שיקום ואחזקה). גדוד 1 (264) בפיקודו של רס"ן גיורא לב התארגן ע"ג 22 טנקים של ביה"ס לשריון בג'וליס. גדוד 3 (257), בפיקודו של סא"ל שמעון בן שושן, התארגן על 21 טנקים מקורס מפקדי טנקים (קמ"ט) בשבטה ו-10 טנקים שהיו בטיפול בסדנא הגייסית בג'וליס.  

ההצטיידות היתה רצופת תקלות. הטנקים שקיבלה החטיבה מביה"ס לשריון ומקמ"ט היו טנקי אימונים במצב תחזוקתי ירוד. לחלק מהטנקים היו מרותכים כסאות מדריך. לטנקים חסרו זיווד וציוד לחימה בסיסי כגון מקלעים, משקפות, אפיסקופים לנהגים ועוד, וכן אביזרי קשר.  

באין מובילי טנקים, הגדודים יצאו החל מבוקר ה-7.10 על שרשראות לכיוון הגזרה המרכזית בסיני (איזור טאסה) – גדוד 1 מג'וליס דרך אשקלון, ושאר הגדודים משדה תימן ומשבטה, ומשם דרך  קציעות - אבו עגילה - ג'בל לבני. סדר תנועת הגדודים היה : גדוד 2 + מפח"ט -  גדוד 3 -  גדוד 1.  

התנועה לחזית גבתה מן החטיבה את 2 חלליה הראשונים. באיזור אום כתף עצרה מחלקת המרגמות של גדוד 3 לטיפול, ובהתנגשות בין תותח מתנייע שנע על הכביש לבין זחל"מי המחלקה נמחצו נהגי הזחל"מים פסח זילברשטיין ומאיר- מארק צולמן.   

עבור לתוכן העמוד