ממערב לתעלה

יום ג' 16.10 - פשיטה משוריינת בעומק מצרים
 
הכח החטיבתי בפיקוד המח"ט, שכלל גדוד בפיקודו של מג"ד 1, ובו שתי פלוגות טנקים, פלוגה ג' מגדוד 1 ופלוגה מ' מגדוד 3, בסה"כ 21 טנקים, ועוד פלוגת קורס מכ"ים חרמ"ש ע"ג נגמ"שי 113 M , התארגן באיזור שדה התעופה דורסואר ויצא לפשיטה משוריינת במרחבים שממערב לתעלה. סדר התנועה של הכח נבנה כך שלאחר הטנקים הראשונים הוצב נגמ"ש בין כל צמד טנקים.

מפה 7: הפשיטה המשוריינת ממערב לתעלה - 16.10

תחילת תנועת הכח היתה מערבה לאורך הגדה הצפונית של האגם המר הגדול (ציר "טסט") עד להגעה לצומת "טסט 2" שממנה יוצא כביש שבהמשכו גשר על תעלת המים המתוקים בואכה הכפר מחטת אבו-סולטן. הכח חצה את הגשר, חצה את מתחם "אורי" שהיה ריק, והמשיך מערבה על ציר "סקרנות" לעבר מתחם "צח", כשהוא פותח באש מן השדרה על בסיס הטילים שמצפון מזרח ל"צח" ("פרח 6120") ופוגע בטילים ובמתקני הראדאר שבו. הכח המשיך מערבה דרך מתחם "צח", ופשט על בסיס הטילים שמצפון מערב ל"צח" ("פרח 6218") שלא היה מאוייש. הכח המשיך למתחם "מקצרה" ונתקל בכח אויב שהגיע ממערב לאורך "סקרנות" וכלל כ-30 נגמש"ים ו-10 טנקים. הכח המצרי הושמד. מ"מקצרה" פנה הכח צפונה, ובהמשך דרכו השמיד את בסיס הטילים שמדרום מזרח לצומת "ורדית-ודאות" ("פרח 6316"), פנה מזרחה לאורך ציר "ורדית" והשמיד את צמד בסיסי הטילים שממערב למתחם "גשירה" שבצומת "ורדית-חבית" ("פרחים 6419-6418"). בשלב זה, בערך בשעה 1400, קיבל הכח פקודה לחזור לאיזור ראש הגשר כדי לאבטחו, ופנה דרומה. בדרכו חזרה למרחב ראש הגשר השמיד הכח כלי רכב, בונקרים, תותחים ומתקנים צבאיים במרחב מחנות אבו-סולטן ולאורך ציר "חבית". בין השאר הושמדו משאיות גוררות טילים שנעו על ציר "חבית". הכח חזר דרך מתחמי "צח" ו"אורי" לציר "טסט". כח מפלוגת הנגמ"שים עם מח' טנקים נשאר לאבטח את גשר הבטון שעל תעלת המים המתוקים ("מסכה 35"), ושאר הכח חוזר לאיזור שדה התעופה של דורסואר.
 
בפשיטה המשוריינת ביום זה השמיד הכח החטיבתי 4 בסיסי טילים שניטרלו את פעילות חיל האויר בכל מרחב הגזרה המרכזית ואיזור הצליחה, ובכך פתח את המרחב האוירי בגזרה המרכזית לפעילות מטוסי החיל. בנוסף הושמדו עשרות כלי רק"מ, רכב, חי"ר מצרי ומתקנים צבאיים של הצבא המצרי. התדהמה   המצרית היתה מוחלטת. לכח החטיבתי לא נגרמו כל אבידות בפשיטה הנועזת.  
 
17.10 - קרבות ראש הגשר

ביום 17.10 החלו המצרים להתעשת, והחלו להזרים כוחות נגד ראש הגשר. עם אור ראשון התפתח קרב עם הכח שהיה בחסימה ב"מסכה 35". בקרב הזה נהרג המ"מ מיכה דרוקר, נפצעו 4 אנשי צוות ונפגעו 2 טנקים.  


מפה 8 : קרבות ה-17.10 על גשרי תעלת המים המתוקים
 
בבוקר ה-17.10 צלח מג"ד 2 עם פלוגת טנקים (ו') ופלוגת החרמ"ש את התעלה ע"ג "תמסחים". זחל"מי החרמ"ש של הגדוד היו עמוסים בפגזי טנקים שנועדו לגדוד 1 שממערב לתעלה. הגדוד תוגבר במח' מפלוגה ל' (גדוד 3). המח"ט הטיל על הגדוד לתפוס את גשר הביילי שעל תעלת המים המתוקים   ממערב לשדה התעופה של דוורסואר.
 
בבוקר זה צולחות את התעלה פלוגות א' וכ' שגררו את הדוברות עד לאיזור הצליחה.
 
בהמשך היום מקדמים המצרים חי"ר וטנקים אל גשרי תעלת המים המתוקים, ומתפתחים קרבות באיזור "אורי" (מחטת אבו סולטן) בינם לבין גדוד 1 שהתקדם צפונה "ממסכה 35", וגדוד 2 שהתקדם דרומה על ציר "מסכה" מגשר הביילי. בקרב שהתפתח במקום הושמדו כ-10 טנקים מצריים. בקרב זה נפגעו 3 טנקים של גדוד 2 ונהרגו אברהם מאיר (טען קשר) ומשה פוגל (תותחן). ונפצע מ"פ ג' מגדוד 1. מירי במחנות אבו סולטן נהרג בהמשך היום משה ביבי, טען קשר מגדוד 2.
 
ביום זה לחמה פלוגה ל' המוקטנת מגדוד 3 (5 טנקים) ת"פ גדוד הצנחנים 71 של דן זיו, מחטיבה 247. גדוד הצנחנים התקדם לאורך מסילת הברזל שלאורך תעלת המים המתוקים צפונה מראש הגשר לתקיפת מתחם מחטת סרפאום, והסתבך שם בקרב קשה. בקרב זה נהרג יוסף גרסיאני, נהג טנק מפלוגה ל', ונפצעו 3 ממפקדי הטנקים. בשלב מאוחר יותר השתלבה בקרב זה גם מחלקה מפלוגה ו' מגדוד 2.
 
פלוגה ז' מגדוד 2, בפיקוד הסמג"ד ות"פ חטיבה 14, נלחמה ביום זה בגדה המזרחית של התעלה, במרחב שמצפון-מזרח לאיזור הצליחה, והשתתפה בהשמדת כוחות מצריים במרחב "החווה הסינית".
  
18.10 - 24.10 - הרחבת ראש הגשר  

במהלך ה-17.10 הקימו יחידות חיל ההנדסה תחת פיקודו של סגן מפקד האוגדה את גשר הדוברות, ובליל ה-18/17 החלה צליחת אוגדת ברן (אוגדה 162). בימים הבאים פעלו אוגדות פיקוד הדרום להרחבת ראש הגשר שממערב לתעלה דרומה לכיוון העיר סואץ. אוגדת שרון פעלה להרחבת ראש הגשר צפונה לאורך תעלת סואץ בואכה איסמעיליה, ומערבה למרחבי מישורי אאידה. במסגרת זאת יצאה החטיבה מראש הגשר במגמה להרחיבו צפונה ומערבה.

ב-18.10 הוטל על החטיבה לכבוש את מתחם "גשירה", על צומת "חבית-ורדית", כ-9 ק"מ מצפון מערב לשדה התעופה של דוורסואר.   גדוד 2, שאליו הצטרפה פלוגה ז' שלו שחצתה בבוקר זה את התעלה ע"ג גשר הדוברות, הוביל בתנועה מגשר הביילי צפונה על דרך ללא שם ממערב לתוואי מסילת הברזל שלאורך תעלת המים המתוקים עד למפגש עם ציר "חיפה", ומשם מערבה על   ציר "חיפה" לתוך מחנות אבו-סולטן. בחלק המזרחי של המחנות פנה הגדוד צפונה ונתקל בכח טנקים מצרי שהיה פרוס בחורשות מדרום למתחמי "טיב" ו"אורחה" והשמיד כ-15 טנקים מצריים ללא כל נפגעים לגדוד. הגדוד המשיך לכיוון "גשירה" כשהוא משמיד בדרכו בסיס טילים ("פרח   6321"), והתייצב ב"גשירה". מעמדותיו ב"גשירה" השמיד הגדוד עוד מספר טנקים מצריים במרחב שממזרח למתחם "מקצרה".  


מפה 9: התקדמות צפונה ב-18.10
  
גדוד 1 נע צפונה בעקבות גדוד 2, כשהוא משאיר פלוגה מוקטנת (ג') עם כח צנחנים בגשר הבטון לחסימה לדרום. כשגדוד 2 פנה צפונה לכיוון "אורחה" המשיך הגדוד לשטוף את מחנות אבו סולטן מערבה, שהוא משמיד בדרך בונקרים ומערך של אגד ארטילרי מצרי. הגדוד המשיך דרך מתחם "ערל", חצה את ציר "חבית" מערבה והתמקם במחנה הצבאי ב"ריבוע 6319", מדרום מערב ל"גשירה".
 
פלוגה ג' המוקטנת מגדוד 1, שכללה 4 טנקים, זחל"מ מרגמות ומח' ג'יפי תול"ר, נשארה ביום זה לחסימה באיזור גשר הבטון ב"מסכה 35". ממזרח לה, בצומת ציר האגם עם הכביש המוליך לגשר הבטון (צומת "טסט 2"), נשארה מחלקה מפלוגה מ' (גדוד 3) עם כח צנחנים לחסימת ציר "טסט". במקום החלו להצטבר גם כוחות של אוגדה 162. לקראת הצהריים תקף גדוד מצרי שהגיע מדרום דרך השטח החקלאי שבין ציר "טסט" לתעלת המים המתוקים. כוחות החסימה במרחב "מסכה-טסט" השמידו כ-25 מטנקי הגדוד המצרי. יתר טנקי הגדוד המצרי שקעו בביצות.
 
[מפה 10 : השמדת גדוד הטנקים בגשר הבטון]
 
לקראת ערב חזר גדוד 2 לאיזור ראש הגשר בדוורסואר לתיספוק, ולהובלת הדרגים אל גדוד 1 שנשאר באיזור "גשירה". לפנות ערב התפתחה התקפה מצרית בארטילריה ומן האויר על איזור ראש הגשר, אשר כללה גם מסוקים שהטילו חביות חומר נפץ או דלק. טנק מג"ד 2 הפיל את אחד המסוקים, ועוד 2 מסוקים הופלו ע"י כוחות אחרים בגזרה. גדוד 2 התמלא והוביל את הדרגים (תחמושת טנקים ע"ג זחל"מי החרמ"ש, דלק במיכליות) אל החניון החטיבתי שבו המתין לדרגים גדוד 1. הלילה עבר על החניון החטיבתי ללא אירועים מיוחדים.    
 
ביום זה נמשכו המאמצים לדחוף קדימה את הדרגים, ושיירות הדרגים של הגדודים נקלעו להפגזות ארטילריות עם התקרבן לאיזור הגשרים. בהפגזות על ציר "עכביש" נהרגו יעקב אבבי ואבנר מנצור, נהגי משאית תחמושת מגדוד 2.
 
ב-19.10 הוטל על החטיבה להשתלט על האיזור שמצפון לציר "ורדית". גדוד 1 נע דרך איזור דיונות ודקליות ונערך באיזור "סגול 333" לחסימת צומת "חבית-נורה". במשך היום התנהלו חילופי אש עם כוחות מצריים שהיו באיזור בסיס הטילים שמצפון לצומת ("פרח 6620"). המצרים ירו אל כוחות הגדוד טילי נ"ט וירי מרגמות, וכמו כן היו התקפות מטוסים מצריים על הגדוד. בקרבות אלה נהרגו 2 לוחמים בפלוגת הנגמ"שים של הגדוד - אלברט יעקב (חשמלאי נגמ"ש) נהרג מהתקפת מטוסים, וגדליה קוברי (נהג נגמ"ש) מאש מרגמות.


מפה 11: התקדמות צפונה ב-19.10
 
גדוד 2 התמקם מדרום מזרח לו באיזור "גשירה". על ציר "חבית" ניסו במשך היום קבוצות של חיילים מצריים לפרוץ צפונה, ונפגעו מאש של גדוד 2.
 
בשעות אחר הצהריים תקפו מטוסים מצריים את ריכוז הכוחות בשדה התעופה של דוורסואר, בו היו המפקדה הערפית, התאג"ד ופלוגת החרמ"ש של גדוד 2. בתקיפה נהרגו לוחמי החרמ"ש צבי אייזנגרט וג'ילברט עמר. בהפגזות על שיירות דרגים של החטיבה שהיו בדרכן לחצות את התעלה נהרגו יהושע אמין ושמעון וקנין – נהגי משאית תחמושת מגדוד 3, ונפצע אנושות דניאל נוימן, קשר   מגדוד 2. דניאל נוימן נפטר מפצעיו ב-21.10.  
 
עם לילה התרכז גדוד 2 לחניון לילה באיזור "גשירה", וגדוד 1 נכנס לחניון לילה באיזור "ורדית 37" כשהוא מותיר מחלקה ב"סגול 333". בשעת לילה עולים על חניון גדוד 1 כח מצרי נסוג ובו כ-100 חיילים. החניון מופעל והכח המצרי מושמד בירי ובדריסה.
 
ב-20.10 הוטל על החטיבה להרחיב את הגזרה מערבה. גדוד 1 יוצא מחניון הלילה ומתפרס משני צידי ציר "ורדית" לכיבוש בסיס טילים בצומת "ארזל-עצוב" ("פרח 6516") ולהשתלט על הצומת, שהיא הצטלבות כביש איסמעיליה-קהיר (ציר "ארזל") עם הכביש לשדה התעופה של אבו סווייר. גדוד 2 יצא בשעות הצהריים מאיזור "גשירה" דרום מערבה והתפרס במתחם "מקצרה".
 
[מפה 12 : התקדמות מערבה ב-20.10]
 
פלוגה ל' המוקטנת (4 טנקים) לחמה ביום זה במסגרת חטיבת הצנחנים שהמשיכה להתקדם צפונה בשטחים החקלאיים שלאורך תעלת המים המתוקים.
 
הכח מפלוגה ג' (4 טנקים) שנשאר בסגול 333 הועבר בבוקר ה-20.10 ת"פ גדוד 184 מחטיבה 14. בשעות הצהריים נפגע טנק של הכח ואחד מאנשי צוותו נפצע. הכח חבר בסוף היום לגדודו (גדוד 1). 
 
גם היום מותקפות היחידות ה"ערפיות" של החטיבה -   המפקדות הערפיות של החטיבה והגדודים, מחלקות התאג"ד והחימוש, אשר נמצאות בשדה התעופה של דוור סואר. איזור שדה התעופה, שהוא חלק מראש הגשר המופגז ללא הרף, סופג הפגזות מצריות כבדות ומתמשכות. בהפגזות המצריות ביום זה על דוור סואר נהרג דוד שרון -   מכונאי רכב מגדוד 3. 
 
בהפגזות המצריות על כוחותינו ממזרח לתעלה נהרג אליהו גרופי. מוביל משאית תחמושת מגדוד 3.
 
בהפגזות המצריות על כוחותינו ממערב לתעלה ב-21.10 נהרג נהג זחל"מ החט"ג של גדוד 1, יהושע לוי.
 
בין ה-21.10 ל-23.10 החטיבה מרחיבה את אחיזתה בגזרה. גדוד 1 תופס את שולי השטחים החקלאיים והאגמים של תעלת המים המתוקים (שבאיזור זה היא נמשכת ממערב למזרח) ומתפרס בקו שנמשך מ"ארזל 33" דרך "פרח 6615" ל"עצוב 36" ומשם לצומת "ורדית-ארזל". גדוד 2 תופס בסיסי טילים מצפון לציר "סקרנות" ("פרחים 6115, 6214 ו-6215") ומדרום לו ("פרח 5914") ומתפרס בקו שנמשך מ"פרח 6214" בצפון דרך "סקרנות 46" ועד "עובדה 48" בדרום.   
 
בקצוות המרחב האוגדתי פרוסים כוחות נוספים של החטיבה - פל' ל' המוקטנת, שהשתתפה במאמץ האחרון של גדוד הצנחנים של קצ'ה להשתלט על פאתי איסמעיליה בצפון מזרח הגזרה, ומחלקה מגדוד 3 בצומת טסט 2, אף היא ת"פ הצנחנים. בפריסה זו נכנסת החטיבה להפסקת האש ב-24.10. בערב ה-23.10 ולמחרת בבוקר עוברים לאורך הגזרה צוותי מיפוי של האו"ם וממפים את הקו המוחזק ע"י יחידות החטיבה כקו הפסקת האש.


מפה 13 : פרישת כוחות החטיבה עם תחילת הפסקת האש
עבור לתוכן העמוד